28. Svehrvatsko športsko natjecanje invalida Domovinskog rata (28. SŠNIDOR) održano je od 18. – 20. listopada 2024. godine u Malom Lošinju. SŠNIDOR je tradicionalno natjecanje HRVI Domovinskog rata, koje se kontinuirano organizira od 1993. godine, a ove se godine drugi put održalo u Malom Lošinju. Značaj organizacije SŠNIDOR-a u proteklih 28 godina njegovog održavanja, očituje se u kontinuiranim aktivnostima HRVI-a koje doprinose njihovom psihofizičkom osnaživanju, podizanju razine opće zdravstvene sposobnosti, jačanju športskih, edukativnih i terapijskih sposobnosti, poticanju druženja, zdravog života i športsko-natjecateljskih aktivnosti, u svrhu rehabilitacije i ublažavanja teških posljedica stradavanja u obrani suvereniteta RH.
Svečano otvaranje održano je 18.10.2024. godine na Trgu Republike Hrvatske u Malom Lošinju, nakon mimohoda 22 postave svih športskih ekipa iz cijele Republike Hrvatske i HVO Herceg- Bosne.
Na završnom natjecanju SŠNIDOR-a sudjelovalo je 1000 sudionika HRVI-a, sportaša, članova 22 postave koji su se natjecali u 9 športskih disciplina.
Među 22 postave bila je i športska ekipa ZU HVIDR-a Brodsko-posavske županije koja je ove godine sa osvojena 132 boda osvojila ukupno 6. mjesto, a po športskim disciplinama ostvarila slijedeće rezultate: športski ribolov-20. mjesto, boćanje-16.mjesto, streljaštvo-11.mjesto, šah-10.mjesto, stolni tenis-8.mjesto, utrka u invalidskim kolicima-5.mjesto, elektronski pikado-3.mjesto, viseća kuglana-3.mjesto i kuglanje-1.mjesto.
Pored dojmljivih ekipnih rezultata ostvareni su i značajni pojedinačni rezultati, a posebno se ističu slijedeći: Mijo Miščančuk – 3.mjesto u visećoj kuglani, Darko Križanović -3.mjesto u elektronskom pikadu, Augustin Vučković -2.mjesto u stolnom tenisu, Štefan Paun -2.mjesto u streljaštvu i Bane Tomašić -1.mjesto u kuglanju.
Usporedno sa športskim natjecanjima, 8 delegata ZU HVIDR-a BPŽ sudjelovalo je u radu 24. sjednice redovnog izvještajnog Sabora HVIDR-a RH, a potom na predavanjima i tribinama po slijedećim temama:
- Važnost pripadnika HVO-a iz povijesne perspektive, prof.dr.sc. Ante Nazor
- Suđenje za ratne zločine: pravo i pravda, general Martin Frančešević
- Znanstveno predavanje o forenzičkim metodama, prof.dr.sc. Dragan Primorac
- Tribina o Zakonu o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji
- Predavanje: Obrana Topuskog 1991.-pogled mladog liječnika, prim.dr.med. Bruno Škurla
- Važnost tjelesne aktivnosti za psihofizičko zdravlje branitelja, prof.dr.sc. Mirna Andrijašević – Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu