TELEFON

+385 35 442 056
+385 91 22 44 250

SLAVONSKI BROD

Stjepana Marjanovića 2

RADNO VRIJEME

Pon-pet: 08:00-21:00
Sub: 08:00-13:00

NOVOSTI

Obljetnica osnutka HVIDR-a Republike Hrvatske

S posebnim ponosom vas podsjećamo kako na današnji dan obilježavamo 29. Obljetnicu osnivanja HVIDR-a RH, iako ove godine, radi nastalih izvanrednih okolnosti, u tišini i iščekivanju boljih vremena kada ćemo u punom sastavu na dostojanstven način proslaviti osnivanje naše udruge, te odati počast svim poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata.Inicijativa za osnivanje HVIDR-a RH nastala je 25. veljače 1992. godine od strane ranjenika teško stradalih u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji su se nalazili na rehabilitaciji u Božidarevićevoj bolnici u Zagrebu.

Osnivačka skupština Udruge održana je dana 25. travnja 1992. u Zagrebu. HVIDR-a RH je osnovana u cilju socijalne i pravne zaštite hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata, te promicanja, razvitka i unaprjeđenja vrijednosti Domovinskog rata, kao i njegovih žrtava. Sukladno ciljevima, udruga djeluje na području branitelja i stradalnika, ljudskih prava i socijalne djelatnosti, a kroz nacionalnu organizaciju 130 kvalitetnih i održivih udruga članica na području cijele RH doprinosi osnaživanju udruga kroz informiranje, edukaciju i poticanje pozitivnih društvenih promjena, te osigurava aktivno sudjelovanje svojih članova u razvoju civilnog društva i promicanju vrijednosti Domovinskog rata.

Od svoga osnivanja do danas HVIDR-a RH je bila i ostala najveća krovna udruga koja okuplja hrvatske ratne vojne invalide Domovinskog rata RH, kontinuirano radeći na provođenju zakonodavnih analiza, upućivanju inicijativa i prijedloga kroz suradnju sa nadležnim institucijama u postupcima donošenja svih zakona i podzakonskih akata kojima se reguliraju prava HRVI-a. HVIDR-a RH radi na provođenju tradicionalnih sportskih i drugih projekata u svrhu psihološkog i socijalnog osnaživanja, odnosno poboljšanja opće zdravstvene sposobnosti hrvatskih ratnih vojnih invalida, u cilju njihove rehabilitacije nakon stradavanja u Domovinskom ratu, pri čemu se ističe organizacija Svehrvatskog športskog natjecanja invalida Domovinskog rata – SŠNIDOR, koji okuplja više od 1000 sudionika.

Kroz projekte organiziranja umjetničkih kolonija, radi se na podizanju razine stvaralačko-rekreativnih sposobnosti HRVI-a, kao i stvaranju umjetničkih djela kojima se prezentiraju radovi umjetnika putem organizacije humanitarnih izložbi i aukcija u svrhu pomoći u obrani hrvatskih branitelja, kao i braniteljima u teškoj zdravstvenoj i materijalno-egzistencijalnoj situaciji. Slijedom realizacije aktivnosti projekata, u suradnji sa nadležnim institucijama, udruga provodi istraživanja o zdravstvenom stanju hrvatskih branitelja, te radi na edukativnoj prevenciji i uključivanju u akcije Ministarstva hrvatskih branitelja i zdravstvenih ustanova u svrhu smanjenja smrtnosti hrvatskih branitelja.

Kao suradna organizacija uključena u 9. Centar znanja za društveni razvoj u RH, slijedom Razvojne suradnje sa Nacionalnom zakladom za razvoj civilnog društva i Ministarstvom hrvatskih branitelja, u partnerskom odnosu sa ostalim braniteljskim udrugama, HVIDR-a RH kontinirano dokazuje kvalitetu svoga djelovanja u institucionalnom, organizacijskom i programskom razvoju u području unaprjeđenja kvalitete življenja hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata.

Tijekom 2020. godine radi izvanredne situacije uzrokovane epidemijom bolesti COVID-19, aktivnosti HVIDR-a RH su se prilagodile novom načinu rada, što znači da su određene planirane aktivnosti velikih projekata odgođene, te su članovi nastavili raditi na pružanju pomoći najranjivijim skupinama našeg društva, kao i realizaciji osnovnog rada i djelovanja udruge.

Iako spadaju u rizičnu skupinu, članovi HVIDR-a RH, stavili su se na raspolaganje nadležnim institucijama u svrhu zaustavljanja širenja zaraze na području cijele RH, te većinom djeluju kroz stožere civilne zaštite, dobrovoljna vatrogasna društva i nadležne humanitarne organizacije u matičnim gradovima, županijama i na području Grada Zagreba, gdje su pokazali izniman stupanj solidarnosti i zajedništva kroz aktivnosti usmjerenih ka pomoći hrvatskim braniteljima, članovima njihovih obitelji i svim potrebitima u teškim životnim, zdravstvenim i socijalnim uvjetima, pogođenih ovom epidemijom, kao i posljedicama razornog potresa u Gradu Zagrebu i Sisačko-moslavačkoj županiji.

Izvor: HVIDR-a RH